Kazus nr 1 z zakresu ochrony dóbr osobistychA. Stan faktyczny W supermarkecie firmy L kupujący A zapłacił przy kasie banknotem 200 zł. Z badania przeprowadzonego dwoma testerami wynikło, iż banknot jest fałszywy. Pracownicy sklepu, w tym także pracownik ochrony głośno wyrażali swoje zdanie o fałszywce, co słyszały wyraźnie osoby stojące w kolejce do kasy. Dopiero po jakimś czasie A został zaprowadzony na zaplecze sklepu. Dokładne badanie przeprowadzone przez eksperta NBP wykazało, że banknot 200 zł był jednak prawdziwy. A domaga się od L zapłaty zadośćuczynienia za poniżenie go i upokorzenie w oczach innych klientów. Czy jego roszczenie zasługuje na uwzględnienie? B. Rozwiązanie Zob.: HorbaczewskiHipermarketZaplaciZaNiedyskretnaKontroleRzeczpospolita2009 przepisy: art. 23 KC
art. 23 KC , art. 24 KCDobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach.
art. 24 KC , art. 448 KC§ 1. Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny. § 2. Jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych. § 3. Przepisy powyższe nie uchybiają uprawnieniom przewidzianym w innych przepisach, w szczególności w prawie autorskim oraz w prawie wynalazczym.
art. 448 KC , art. 474 KCW razie naruszenia dobra osobistego sąd może przyznać temu, czyje dobro osobiste zostało naruszone, odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę lub na jego żądanie zasądzić odpowiednią sumę pieniężną na wskazany przez niego cel społeczny, niezależnie od innych środków potrzebnych do usunięcia skutków naruszenia. Przepis art. 445 § 3 stosuje się.
art. 474 KC , art. 430 KCDłużnik odpowiedzialny jest jak za własne działanie lub zaniechanie za działania i zaniechania osób, z których pomocą zobowiązanie wykonywa, jak również osób, którym wykonanie zobowiązania powierza. Przepis powyższy stosuje się także w wypadku, gdy zobowiązanie wykonywa przedstawiciel ustawowy dłużnika.
art. 430 KC Kto na własny rachunek powierza wykonanie czynności osobie, która przy wykonywaniu tej czynności podlega jego kierownictwu i ma obowiązek stosować się do jego wskazówek, ten jest odpowiedzialny za szkodę wyrządzoną z winy tej osoby przy wykonywaniu powierzonej jej czynności. CategoryKazusyPrawoCywilne CategoryOchronaDobrOsobistych
informacja prawna  |  regulamin  |  korzystanie z treści wyłącznie w oparciu o licencję openlaw.pl ©
Valid XHTML 1.0 Transitional∞  |  Valid CSS∞  | 
Powered by Wikka Wakka Wiki 1.1.6.3∞
|
Strona zosta�a wygenerowana w 0.0555 sekund
brak komentarzy do strony. [dodaj komentarz]