Lit.: Matusiakiewicz, Radca Prawny 2009
Spis treści:
- Wprowadzenie
- Zasady ogólne w o.p. na tle zasad ogólnych w k.p.a.
- Zasada prawdy obiektywnej a ciężar udowodnienia określonych okoliczności
Patrz też:
autor: Łukasz Matusiakiewicz
tytuł: Zasady ogólne postępowania podatkowego - wybrane zagadnienia (cz. I)
czasopismo: Radca Prawny
rocznik: 2009
zeszyt: 2
strony: 35-39
dostępność: całości na
stronie e-radcaprawny.org∞
cytowane przepisy:
- art. 7 KPA
art. 7 KPA W toku postępowania organy administracji publicznej stoją na straży praworządności, z urzędu lub na wniosek stron podejmują wszelkie czynności niezbędne do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz do załatwienia sprawy, mając na względzie interes społeczny i słuszny interes obywateli.
, art. 9 KPA
art. 9 KPAOrgany administracji publicznej są obowiązane do należytego i wyczerpującego informowania stron o okolicznościach faktycznych i prawnych, które mogą mieć wpływ na ustalenie ich praw i obowiązków będących przedmiotem postępowania administracyjnego. Organy czuwają nad tym, aby strony i inne osoby uczestniczące w postępowaniu nie poniosły szkody z powodu nieznajomości prawa, i w tym celu udzielają im niezbędnych wyjaśnień i wskazówek.
- art. 121 UOrdynPodatk
art. 121 UOrdynPodatk§ 1. Postępowanie podatkowe powinno być prowadzone w sposób budzący zaufanie do organów podatkowych.
§ 2. Organy podatkowe w postępowaniu podatkowym obowiązane są udzielać niezbędnych informacji i wyjaśnień o przepisach prawa podatkowego pozostających w związku z przedmiotem tego postępowania.
, art. 122 UOrdynPodatk
art. 122 UOrdynPodatkW toku postępowania organy podatkowe podejmują wszelkie niezbędne działania w celu dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz załatwienia sprawy w postępowaniu podatkowym.
, art. 187 UOrdynPodatk
art. 187 UOrdynPodatk§ 1. Organ podatkowy jest obowiązany zebrać i w sposób wyczerpujący rozpatrzyć cały materiał dowodowy.
§ 2. Organ podatkowy może w każdym stadium postępowania zmienić, uzupełnić lub uchylić swoje postanowienie dotyczące przeprowadzenia dowodu.
§ 3. Fakty powszechnie znane oraz fakty znane organowi podatkowemu z urzędu nie wymagają dowodu. Fakty znane organowi podatkowemu z urzędu należy zakomunikować stronie.
, art. 200 UOrdynPodatk
art. 200 UOrdynPodatk§ 1. Przed wydaniem decyzji organ podatkowy wyznacza stronie siedmiodniowy termin do wypowiedzenia się w sprawie zebranego materiału dowodowego.
§ 2. Przepisu § 1 nie stosuje się:
1) w przypadkach przewidzianych w art. 123 § 2 oraz w art. 165 § 5,
2) w sprawach zabezpieczenia i zastawu skarbowego;
3) w przypadku przewidzianym w art. 165 § 7, jeżeli decyzja ma zostać wydana wyłącznie na podstawie danych zawartych w złożonym zeznaniu.
- art. 5 KPC
art. 5 KPCW razie uzasadnionej potrzeby sąd może udzielić stronom i uczestnikom postępowania występującym w sprawie bez adwokata, radcy prawnego, rzecznika patentowego lub radcy Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa niezbędnych pouczeń co do czynności procesowych.
- art. 6 KC
art. 6 KCCiężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne.
CategoryLiteraturaPortalu CategoryRadcaPrawnyArtykuly CategoryPostepowanieAdministracyjneLiteratura CategoryPrawoPodatkoweLiteratura
brak komentarzy do strony. [dodaj komentarz]